AZ23C11-E3-08
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
DIODE ZENER 11V 300MW SOT23
Catalog
Diodes - Zener - Arrays
DataSheet
AZ23C11-E3-08 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Configuration:1 Pair Common Anode
Voltage - Zener (Nom) (Vz):11 V
Tolerance:±5%
Power - Max:300 mW
Impedance (Max) (Zzt):20 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:100 nA @ 8.5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C