MMBZ27VDA-HE3-08
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
DIODE ZENER 27V 225MW SOT23
Catalog
Diodes - Zener - Arrays
DataSheet
MMBZ27VDA-HE3-08 PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Configuration:1 Pair Common Anode
Voltage - Zener (Nom) (Vz):27 V
Tolerance:-
Power - Max:225 mW
Impedance (Max) (Zzt):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:80 nA @ 22 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.1 V @ 200 mA
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C