AZ23C39-G3-18
Description
DIODE ZENER 39V 300MW SOT23
DataSheet
AZ23C39-G3-18 PDF
Configuration:1 Pair Common Anode
Voltage - Zener (Nom) (Vz):39 V
Tolerance:±5%
Power - Max:300 mW
Impedance (Max) (Zzt):90 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:100 nA @ 29 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C