AZ23C5V1-G3-18
Description
DIODE ZENER 5.1V 300MW SOT23
DataSheet
AZ23C5V1-G3-18 PDF
Configuration:1 Pair Common Anode
Voltage - Zener (Nom) (Vz):5.1 V
Tolerance:±5%
Power - Max:300 mW
Impedance (Max) (Zzt):60 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:100 nA @ 800 mV
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C