2BZX84C16
Manufacturer
Diotec Semiconductor
VIGOR # :
Description
ZENER SOT-23 16V 0.3W 5%
Catalog
Diodes - Zener - Arrays
DataSheet
2BZX84C16 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Configuration:1 Pair Common Anode
Voltage - Zener (Nom) (Vz):16 V
Tolerance:±5%
Power - Max:300 mW
Impedance (Max) (Zzt):40 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:50 nA @ 11.2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:-
Operating Temperature:-50°C ~ 150°C (TJ)