1N5924BE3/TR13
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
DIODE ZENER 9.1V 1.5W DO204AL
Catalog
Diodes - Zener - Single
DataSheet
1N5924BE3/TR13 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):9.1 V
Tolerance:±5%
Power - Max:1.5 W
Impedance (Max) (Zzt):4 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:5 µA @ 7 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C