MMSZ2V7ET1
Description
DIODE ZENER 2.7V 500MW SOD123
DataSheet
MMSZ2V7ET1 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz):2.7 V
Tolerance:±5%
Power - Max:500 mW
Impedance (Max) (Zzt):100 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:20 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C