BZG03C11-M3-18
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
DIODE ZENER 11V 1.25W DO214AC
Catalog
Diodes - Zener - Single
DataSheet
BZG03C11-M3-18 PDF
Type Description
Series:BZG03C-M
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):11 V
Tolerance:±5.45%
Power - Max:1.25 W
Impedance (Max) (Zzt):7 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:4 µA @ 8.2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.2 V @ 500 mA
Operating Temperature:150°C (TJ)