BZX79C10 A0G
Manufacturer
TSC (Taiwan Semiconductor)
VIGOR # :
Description
DIODE ZENER 10V 500MW DO35
DataSheet
BZX79C10 A0G PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):10 V
Tolerance:±5%
Power - Max:500 mW
Impedance (Max) (Zzt):20 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:200 nA @ 7 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.5 V @ 100 mA
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C (TJ)