BZX85B4V7-TAP
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
DIODE ZENER 4.7V 1.3W DO41
Catalog
Diodes - Zener - Single
DataSheet
BZX85B4V7-TAP PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):4.7 V
Tolerance:±2%
Power - Max:1.3 W
Impedance (Max) (Zzt):13 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:3 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:-
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C