BZX84C16-TP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
VIGOR # :
Description
DIODE ZENER 16V 350MW SOT23
Catalog
Diodes - Zener - Single
DataSheet
BZX84C16-TP PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):16 V
Tolerance:±6%
Power - Max:350 mW
Impedance (Max) (Zzt):40 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:100 nA @ 11.2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C