BZX84C12VLT116
Manufacturer
ROHM Semiconductor
VIGOR # :
Description
DIODE ZENER 12V 250MW SSD3
DataSheet
BZX84C12VLT116 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):12 V
Tolerance:±5.42%
Power - Max:250 mW
Impedance (Max) (Zzt):25 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:100 nA @ 8 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:-
Operating Temperature:150°C (TJ)