BZX84B10LT1G
Manufacturer
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
VIGOR # :
Description
DIODE ZENER 10V 250MW SOT23-3
DataSheet
BZX84B10LT1G PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):10 V
Tolerance:±2%
Power - Max:250 mW
Impedance (Max) (Zzt):15 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:200 nA @ 7 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)