BZM55B68-TR3
Description
DIODE ZENER 68V 500MW MICROMELF
DataSheet
BZM55B68-TR3 PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):68 V
Tolerance:-
Power - Max:500 mW
Impedance (Max) (Zzt):1 kOhms
Current - Reverse Leakage @ Vr:100 nA @ 51 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.5 V @ 200 mA
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C