CZRU2V7B
Description
DIODE ZENER 2.7V 150MW 0603
DataSheet
CZRU2V7B PDF
Part Status:Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):2.7 V
Tolerance:±3%
Power - Max:150 mW
Impedance (Max) (Zzt):100 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:75 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C