BZT52C4V7HE3-TP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
VIGOR # :
Description
0.5W ZENER,SOD-123
DataSheet
BZT52C4V7HE3-TP PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):4.7 V
Tolerance:±6.38%
Power - Max:500 mW
Impedance (Max) (Zzt):80 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:3 µA @ 2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)