BZT52B2V4 RHG
Manufacturer
TSC (Taiwan Semiconductor)
VIGOR # :
Description
DIODE ZENER 2.4V 500MW SOD123F
DataSheet
BZT52B2V4 RHG PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):2.4 V
Tolerance:±2%
Power - Max:500 mW
Impedance (Max) (Zzt):100 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:45 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1 V @ 10 mA
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)