DDZX15-13
Description
DIODE ZENER 15V 300MW SOT23
DataSheet
DDZX15-13 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):15 V
Tolerance:±3%
Power - Max:300 mW
Impedance (Max) (Zzt):18 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:50 nA @ 12 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C