BZX84-C13,235
Description
DIODE ZENER 13V 250MW TO236AB
DataSheet
BZX84-C13,235 PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Bulk
Part Status:Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):13 V
Tolerance:±5%
Power - Max:250 mW
Impedance (Max) (Zzt):30 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:100 nA @ 8 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C