MM3Z5V1ST1
Description
DIODE ZENER 5.1V 200MW SOD323
Catalog
Diodes - Zener - Single
DataSheet
MM3Z5V1ST1 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz):5.1 V
Tolerance:±2%
Power - Max:200 mW
Impedance (Max) (Zzt):60 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:2 µA @ 2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C