1N5338BG
Manufacturer
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
VIGOR # :
Description
DIODE ZENER 5.1V 5W AXIAL
Catalog
Diodes - Zener - Single
DataSheet
1N5338BG PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):5.1 V
Tolerance:±5%
Power - Max:5 W
Impedance (Max) (Zzt):1.5 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:1 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.2 V @ 1 A
Operating Temperature:-65°C ~ 200°C