BZT52C20T-TP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
VIGOR # :
Description
DIODE ZENER 20V 100MW SOD523
DataSheet
BZT52C20T-TP PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):20 V
Tolerance:±5%
Power - Max:100 mW
Impedance (Max) (Zzt):55 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:100 nA @ 14 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C