BZT52C12 RHG
Manufacturer
TSC (Taiwan Semiconductor)
VIGOR # :
Description
DIODE ZENER 12V 500MW SOD123F
DataSheet
BZT52C12 RHG PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):12 V
Tolerance:±5%
Power - Max:500 mW
Impedance (Max) (Zzt):25 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:90 nA @ 8 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1 V @ 10 mA
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)