BZG03B62-M3-08
Description
DIODE ZENER 62V 1.25W DO214AC
DataSheet
BZG03B62-M3-08 PDF
Type Description
Series:BZG03B-M
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):62 V
Tolerance:±2%
Power - Max:1.25 W
Impedance (Max) (Zzt):80 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:1 µA @ 47 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.2 V @ 500 mA
Operating Temperature:150°C (TJ)