SZMM5Z6V2ST5G
Manufacturer
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
VIGOR # :
Description
DIODE ZENER 6.2V 500MW SOD523
Catalog
Diodes - Zener - Single
DataSheet
SZMM5Z6V2ST5G PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):6.2 V
Tolerance:±2.18%
Power - Max:500 mW
Impedance (Max) (Zzt):10 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:3 µA @ 4 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)