
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz): | 6.8 V |
| Tolerance: | ±6% |
| Power - Max: | - |
| Impedance (Max) (Zzt): | - |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 2 µA @ 4 V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.1 V @ 200 mA |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 175°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | DO-213AA (Glass) |
| Supplier Device Package: | DO-213AA |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 323 |
Current price of BZV55C6V8 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
DIODE ZENER 8.2V 800MW DO219AB
DIODE ZENER 39V 500MW SOD123
DIODE ZENER 160V 1W DO204AL
DIODE ZENER 6.8V DO213AA
FIXED IND 470NH 835MA 180 MOHM
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V TO244
CONN PLUG MALE 8P GOLD SLDR CUP