BZD17C120P-E3-08
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
DIODE ZENER 120V 800MW DO219AB
Catalog
Diodes - Zener - Single
DataSheet
BZD17C120P-E3-08 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):120 V
Tolerance:-
Power - Max:800 mW
Impedance (Max) (Zzt):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:1 µA @ 91 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C