PDZVTFTR36B
Manufacturer
ROHM Semiconductor
VIGOR # :
Description
DIODE ZENER 36V 1W PMDTM
Catalog
Diodes - Zener - Single
DataSheet
PDZVTFTR36B PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):36 V
Tolerance:±5.56%
Power - Max:1 W
Impedance (Max) (Zzt):20 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:10 µA @ 27 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:-
Operating Temperature:150°C (TJ)