BZG05C3V6-M3-08
Description
DIODE ZENER 3.6V 1.25W DO214AC
DataSheet
BZG05C3V6-M3-08 PDF
Type Description
Series:BZG05C-M
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):3.6 V
Tolerance:±5.56%
Power - Max:1.25 W
Impedance (Max) (Zzt):20 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:20 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature:150°C (TJ)