TLZ5V1C-GS08
Description
DIODE ZENER 5.1V 500MW SOD80
DataSheet
TLZ5V1C-GS08 PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):5.1 V
Tolerance:-
Power - Max:500 mW
Impedance (Max) (Zzt):20 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:2 µA @ 2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.5 V @ 200 mA
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C