2M190ZHB0G
Manufacturer
TSC (Taiwan Semiconductor)
VIGOR # :
Description
DIODE ZENER 190V 2W DO204AC
Catalog
Diodes - Zener - Single
DataSheet
2M190ZHB0G PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Bulk
Part Status:Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):190 V
Tolerance:±5%
Power - Max:2 W
Impedance (Max) (Zzt):825 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:500 nA @ 144.8 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:-
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)