BZD27C12PHM2G
Manufacturer
TSC (Taiwan Semiconductor)
VIGOR # :
Description
DIODE ZENER 12.05V 1W SUB SMA
DataSheet
BZD27C12PHM2G PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):12.05 V
Tolerance:±5.39%
Power - Max:1 W
Impedance (Max) (Zzt):7 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:3 µA @ 9.1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)