TZX36C-TAP
Description
DIODE ZENER 36V 500MW DO35
DataSheet
TZX36C-TAP PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Cut Tape (CT)Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):36 V
Tolerance:-
Power - Max:500 mW
Impedance (Max) (Zzt):140 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:1 µA @ 27 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.5 V @ 200 mA
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C