BZT52C5V1S-TP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
VIGOR # :
Description
DIODE ZENER 5.1V 200MW SOD323
DataSheet
BZT52C5V1S-TP PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):5.1 V
Tolerance:±6%
Power - Max:200 mW
Impedance (Max) (Zzt):60 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:2 µA @ 2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C