TLZ39B-GS08
Description
DIODE ZENER 39V 500MW SOD80
DataSheet
TLZ39B-GS08 PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):39 V
Tolerance:-
Power - Max:500 mW
Impedance (Max) (Zzt):85 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:40 nA @ 33.6 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.5 V @ 200 mA
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C