
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Automotive, AEC-Q101 |
| Package: | Cut Tape (CT)Tape & Box (TB) |
| Part Status: | Active |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz): | 6.2 V |
| Tolerance: | - |
| Power - Max: | 500 mW |
| Impedance (Max) (Zzt): | 15 Ohms |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 1 µA @ 3 V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.5 V @ 200 mA |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 175°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | DO-204AH, DO-35, Axial |
| Supplier Device Package: | DO-35 |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 10000 | ||
| 30000 | ||
| 50000 | ||
| 100000 | ||
| 250000 |
Current price of TZX6V2B-TAP is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
DIODE ZENER 24V 3W DO216AA
DIODE ZENER 62V 5W DO35
DIODE ZENER 4.7V 500MW DO35
DIODE ZENER 6.2V 500MW DO35
CONN PLUG FMALE 2P SILVER CRIMP
SENSOR PROX INDUCTIVE 6.4MM MOD
LED EVS BEACON BWM 115-230VAC CL