SZBZX84C56LT1G
Description
DIODE ZENER 56V 225MW SOT23-3
DataSheet
SZBZX84C56LT1G PDF
Part Status:Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):56 V
Tolerance:±7%
Power - Max:225 mW
Impedance (Max) (Zzt):200 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:50 nA @ 39.2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)