SDZT15R6.8
Manufacturer
ROHM Semiconductor
VIGOR # :
Description
DIODE ZENER 6.8V 100MW SMD0603
Catalog
Diodes - Zener - Single
DataSheet
SDZT15R6.8 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):6.8 V
Tolerance:±5%
Power - Max:100 mW
Impedance (Max) (Zzt):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:500 nA @ 3.5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:-
Operating Temperature:150°C