BZX85C5V6-TAP
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
DIODE ZENER 5.6V 1.3W DO41
DataSheet
BZX85C5V6-TAP PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Cut Tape (CT)Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):5.6 V
Tolerance:±5%
Power - Max:1.3 W
Impedance (Max) (Zzt):7 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:1 µA @ 2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:-
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C