
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-PRF-19500/406 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz): | 160 V |
| Tolerance: | ±5% |
| Power - Max: | 1.5 W |
| Impedance (Max) (Zzt): | 1 kOhms |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 250 nA @ 128 V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1 V @ 200 mA |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 175°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | DO-204AL, DO-41, Axial |
| Supplier Device Package: | DO-41 |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 100 |
Current price of JAN1N4494 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
DIODE ZENER 7.5V DO213AB
DIODE ZENER 39V 1W DO41
DIODE ZENER SGL SOD123 PACK
XTAL OSC VCXO 281.0000MHZ HCSL
XTAL OSC VCXO 625.0000MHZ LVPECL
DIODE ZENER 160V 1.5W DO41
TVS DIODE 51V 82.4V DO221AC