
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz): | 28 V |
| Tolerance: | ±20% |
| Power - Max: | 1.5 W |
| Impedance (Max) (Zzt): | 23 Ohms |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 1 µA @ 20.6 V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.2 V @ 200 mA |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 150°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | DO-204AL, DO-41, Axial |
| Supplier Device Package: | DO-204AL (DO-41) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 1500 |
Current price of 1N5935PE3/TR8 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
DIODE ZENER 91V 1.25W DO214AC
DIODE ZENER 51V DO213AA
DIODE ZENER 30V 365MW SOD123
FIXED IND 110NH 80MA 12 OHM SMD
DIODE ZENER 28V 1.5W DO204AL
CONN SOCKET 92POS 0.1 GOLD PCB
CONN SOCKET 15POS 0.2 GOLD PCB