TZMC2V4-M-08
Description
DIODE ZENER 2.4V 500MW SOD80
DataSheet
TZMC2V4-M-08 PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):2.4 V
Tolerance:±5%
Power - Max:500 mW
Impedance (Max) (Zzt):85 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:50 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.5 V @ 200 mA
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C