BCY91C24R
Manufacturer
Solid State Inc.
VIGOR # :
Description
DIODE ZENER 24V 5000W DO5
Catalog
Diodes - Zener - Single
DataSheet
BCY91C24R PDF
Type Description
Series:BZY91
Package:Box
Part Status:Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):24 V
Tolerance:±6.67%
Power - Max:5000 W
Impedance (Max) (Zzt):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:1 mA @ 16 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.5 V @ 15 A
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C