1N5928CE3/TR13
Description
DIODE ZENER 13V 1.5W DO204AL
DataSheet
1N5928CE3/TR13 PDF
Part Status:Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):13 V
Tolerance:±2%
Power - Max:1.5 W
Impedance (Max) (Zzt):7 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:1 µA @ 9.9 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C