1N5919CPE3/TR8
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
DIODE ZENER 5.6V 1.5W DO204AL
Catalog
Diodes - Zener - Single
DataSheet
1N5919CPE3/TR8 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):5.6 V
Tolerance:±2%
Power - Max:1.5 W
Impedance (Max) (Zzt):2 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:5 µA @ 3 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C