TZMB12-GS18
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
DIODE ZENER 12V 500MW SOD80
Catalog
Diodes - Zener - Single
DataSheet
TZMB12-GS18 PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):12 V
Tolerance:±2%
Power - Max:500 mW
Impedance (Max) (Zzt):20 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:100 nA @ 9.1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.5 V @ 200 mA
Operating Temperature:175°C