BZD27C5V6P-HE3-08
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
DIODE ZENER 5.6V 800MW DO219AB
DataSheet
BZD27C5V6P-HE3-08 PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101, BZD27C
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):5.6 V
Tolerance:-
Power - Max:800 mW
Impedance (Max) (Zzt):4 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:10 µA @ 2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C