SZBZX84C10LT1G
Description
DIODE ZENER 10V 225MW SOT23-3
DataSheet
SZBZX84C10LT1G PDF
Part Status:Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):10 V
Tolerance:±6%
Power - Max:225 mW
Impedance (Max) (Zzt):20 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:200 nA @ 7 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)