1N5935BP-TP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
VIGOR # :
Description
DIODE ZENER 27V 1.5W DO-41
DataSheet
1N5935BP-TP PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):27 V
Tolerance:±5%
Power - Max:1.5 W
Impedance (Max) (Zzt):23 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:1 µA @ 20.6 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.5 V @ 200 mA
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)