MMSZ7V5T1
Description
DIODE ZENER 7.5V 500MW SOD123
Catalog
Diodes - Zener - Single
DataSheet
MMSZ7V5T1 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz):7.5 V
Tolerance:±5%
Power - Max:500 mW
Impedance (Max) (Zzt):15 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:1 µA @ 5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C